"mitte" meaning in All languages combined

See mitte on Wiktionary

Adverb [Estonian]

Head templates: {{head|et|adverbs|not comparable||||f1accel-form=comparative|head=}} mitte (not comparable), {{et-adv}} mitte (not comparable)
  1. no, not Tags: not-comparable
    Sense id: en-mitte-et-adv-M5j6g3eJ Categories (other): Estonian entries with incorrect language header, Pages with 5 entries, Pages with entries

Adverb [Hunsrik]

IPA: /ˈmitə/
Rhymes: -itə Etymology: From Mitte. Head templates: {{hrx-adv}} mitte
  1. centrally; on the middle
    Sense id: en-mitte-hrx-adv-XXuV~ASr Categories (other): Hunsrik entries with incorrect language header, Pages with 5 entries, Pages with entries

Verb [Latin]

Head templates: {{head|la|verb form}} mitte
  1. second-person singular present active imperative of mittō Tags: active, form-of, imperative, present, second-person, singular Form of: mittō
    Sense id: en-mitte-la-verb-~48pCrXb Categories (other): Latin entries with incorrect language header, Pages with 5 entries, Pages with entries

Pronoun [Ludian]

Etymology: Derived from Proto-Finnic *mi. Etymology templates: {{der|lud|urj-fin-pro|*mi}} Proto-Finnic *mi Head templates: {{head|lud|pronoun}} mitte Inflection templates: {{lud-decl-pron}} Forms: no-table-tags [table-tags], mitte [nominative, singular], mitted [nominative, plural], mitten [genitive, singular], mittiden [genitive, plural], mitted [partitive, singular], mittid [partitive, plural], mitten [essive, singular], mittin [essive, plural], - [instructive, singular], mittin [instructive, plural], mittes [inessive, singular], mittiš [inessive, plural], mittespiä [elative, singular], mittišpiä [elative, plural], mitteh [illative, singular], mittihe [illative, plural], mittel [adessive, singular], mittil [adessive, plural], mittelpiä [ablative, singular], mittilpiä [ablative, plural], mittele [allative, singular], mittile [allative, plural], mitteta [abessive, singular], mittita [abessive, plural], mitteči [prolative, singular], mittiči [plural, prolative], mitteks [singular, translative], mittikš [plural, translative], mittehpiä [error-unrecognized-form, singular], mittihepiä [error-unrecognized-form, plural]
  1. which, what kind/type/sort of

Determiner [Veps]

Etymology: Derived from Proto-Finnic *mi, from Proto-Uralic *mi. Etymology templates: {{der|vep|urj-fin-pro|*mi}} Proto-Finnic *mi, {{der|vep|urj-pro|*mi}} Proto-Uralic *mi Head templates: {{head|vep|determiner}} mitte Inflection templates: {{vep-decl-mitte}} Forms: no-table-tags [table-tags], mitte [nominative, singular], miččed [nominative, plural], miččen [accusative, singular], miččed [accusative, plural], miččen [genitive, singular], miččiden [genitive, plural], mittušt [partitive, singular], miččid [partitive, plural], miččen [essive-instructive, singular], miččin [essive-instructive, plural], miččeks [singular, translative], miččikš [plural, translative], miččes [inessive, singular], miččiš [inessive, plural], miččespäi [elative, singular], miččišpäi [elative, plural], miččehe [illative, singular], miččhe [illative, singular], miččihe [illative, plural], miččel [adessive, singular], miččil [adessive, plural], miččelpäi [ablative, singular], miččilpäi [ablative, plural], miččele [allative, singular], miččile [allative, plural], miččeta [abessive, singular], miččita [abessive, plural], miččenke [comitative, singular], miččidenke [comitative, plural], mittuštme [prolative, singular], miččidme [plural, prolative], miččenno [approximative, approximative-i, singular], miččidenno [approximative, approximative-i, plural], miččennoks [approximative, approximative-ii, singular], miččidennoks [approximative, approximative-ii, plural], miččennopäi [egressive, singular], miččidennopäi [egressive, plural], miččehesai [singular, terminative, terminative-i], miččhesai [singular, terminative, terminative-i], miččihesai [plural, terminative, terminative-i], miččelesai [singular, terminative, terminative-ii], miččilesai [plural, terminative, terminative-ii], miččessai [singular, terminative, terminative-iii], - [plural, terminative, terminative-iii], miččehepäi [additive, additive-i, singular], miččhepäi [additive, additive-i, singular], miččihepäi [additive, additive-i, plural], miččelepäi [additive, additive-ii, singular], miččilepäi [additive, additive-ii, plural]
  1. which, what sort/kind of (interrogative) Derived forms: mitte-ni, mitte-se, nimitte
{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "adverbs",
        "3": "not comparable",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "f1accel-form": "comparative",
        "head": ""
      },
      "expansion": "mitte (not comparable)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "mitte (not comparable)",
      "name": "et-adv"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 5 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "no, not"
      ],
      "id": "en-mitte-et-adv-M5j6g3eJ",
      "links": [
        [
          "no",
          "no"
        ],
        [
          "not",
          "not"
        ]
      ],
      "tags": [
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "word": "mitte"
}

{
  "etymology_text": "From Mitte.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "mitte",
      "name": "hrx-adv"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mit‧te"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mit‧te"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Hunsrik",
  "lang_code": "hrx",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Hunsrik entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 5 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              5
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              13
            ]
          ],
          "english": "On the middle of the road is a man.",
          "text": "Mitte im Wegh is en Mann.",
          "translation": "On the middle of the road is a man.",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              11,
              16
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              7,
              20
            ]
          ],
          "english": "Cut it on the middle.",
          "text": "Scheid das mitte dorrich.",
          "translation": "Cut it on the middle.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "centrally; on the middle"
      ],
      "id": "en-mitte-hrx-adv-XXuV~ASr",
      "links": [
        [
          "centrally",
          "centrally"
        ],
        [
          "middle",
          "middle"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmitə/"
    },
    {
      "rhymes": "-itə"
    }
  ],
  "word": "mitte"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "mitte",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 5 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "mittō"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular present active imperative of mittō"
      ],
      "id": "en-mitte-la-verb-~48pCrXb",
      "links": [
        [
          "mittō",
          "mitto#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "mitte"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lud",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*mi"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *mi",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Derived from Proto-Finnic *mi.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lud-decl-pron",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mitte",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitted",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitted",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mittes",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittiš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mittespiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittišpiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitteh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittihe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mittel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mittelpiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittilpiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mittele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittile",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitteta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitteči",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittiči",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitteks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "mittikš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "mittehpiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittihepiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lud",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "mitte",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "lud-decl-pron"
    }
  ],
  "lang": "Ludian",
  "lang_code": "lud",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ludian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ludian pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 5 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "which, what kind/type/sort of"
      ],
      "id": "en-mitte-lud-pron-K4jLy2Ey",
      "links": [
        [
          "which",
          "which"
        ],
        [
          "what",
          "what"
        ],
        [
          "kind",
          "kind"
        ],
        [
          "type",
          "type"
        ],
        [
          "sort",
          "sort"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "mitte"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*mi"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *mi",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*mi"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *mi",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Derived from Proto-Finnic *mi, from Proto-Uralic *mi.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vep-decl-mitte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mitte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččed",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččed",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččiden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mittušt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive-instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive-instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččeks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "miččikš",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "miččes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččiš",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččespäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččišpäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččehe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččhe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččihe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččelpäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččilpäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččele",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččeta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččita",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččenke",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččidenke",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mittuštme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččidme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "miččenno",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččidenno",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččennoks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččidennoks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-ii",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččennopäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "egressive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččidennopäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "egressive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččehesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-i"
      ]
    },
    {
      "form": "miččhesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-i"
      ]
    },
    {
      "form": "miččihesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative",
        "terminative-i"
      ]
    },
    {
      "form": "miččelesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "miččilesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative",
        "terminative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "miččessai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative",
        "terminative-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "miččehepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččhepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččihepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččelepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččilepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-ii",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "determiner"
      },
      "expansion": "mitte",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "vep-decl-mitte"
    }
  ],
  "lang": "Veps",
  "lang_code": "vep",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 5 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Veps determiners",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Veps entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Veps mitte-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "mitte-ni"
        },
        {
          "word": "mitte-se"
        },
        {
          "word": "nimitte"
        }
      ],
      "glosses": [
        "which, what sort/kind of (interrogative)"
      ],
      "id": "en-mitte-vep-det-6vxGrQmK",
      "links": [
        [
          "which",
          "which"
        ],
        [
          "what",
          "what"
        ],
        [
          "sort",
          "sort"
        ],
        [
          "kind",
          "kind"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "mitte"
}
{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "adverbs",
        "3": "not comparable",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "f1accel-form": "comparative",
        "head": ""
      },
      "expansion": "mitte (not comparable)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "mitte (not comparable)",
      "name": "et-adv"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Estonian adverbs",
        "Estonian entries with incorrect language header",
        "Estonian lemmas",
        "Pages with 5 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "no, not"
      ],
      "links": [
        [
          "no",
          "no"
        ],
        [
          "not",
          "not"
        ]
      ],
      "tags": [
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "word": "mitte"
}

{
  "etymology_text": "From Mitte.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "mitte",
      "name": "hrx-adv"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mit‧te"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mit‧te"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Hunsrik",
  "lang_code": "hrx",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Hunsrik 2-syllable words",
        "Hunsrik adverbs",
        "Hunsrik entries with incorrect language header",
        "Hunsrik lemmas",
        "Hunsrik terms with IPA pronunciation",
        "Hunsrik terms with usage examples",
        "Pages with 5 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Hunsrik/itə",
        "Rhymes:Hunsrik/itə/2 syllables"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              5
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              13
            ]
          ],
          "english": "On the middle of the road is a man.",
          "text": "Mitte im Wegh is en Mann.",
          "translation": "On the middle of the road is a man.",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              11,
              16
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              7,
              20
            ]
          ],
          "english": "Cut it on the middle.",
          "text": "Scheid das mitte dorrich.",
          "translation": "Cut it on the middle.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "centrally; on the middle"
      ],
      "links": [
        [
          "centrally",
          "centrally"
        ],
        [
          "middle",
          "middle"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmitə/"
    },
    {
      "rhymes": "-itə"
    }
  ],
  "word": "mitte"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "mitte",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latin entries with incorrect language header",
        "Latin non-lemma forms",
        "Latin verb forms",
        "Pages with 5 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "mittō"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular present active imperative of mittō"
      ],
      "links": [
        [
          "mittō",
          "mitto#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "mitte"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lud",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*mi"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *mi",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Derived from Proto-Finnic *mi.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lud-decl-pron",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mitte",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mitted",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitted",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mittes",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittiš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mittespiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittišpiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitteh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittihe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mittel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mittelpiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittilpiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mittele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittile",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitteta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitteči",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittiči",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "mitteks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "mittikš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "mittehpiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mittihepiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lud",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "mitte",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "lud-decl-pron"
    }
  ],
  "lang": "Ludian",
  "lang_code": "lud",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ludian entries with incorrect language header",
        "Ludian lemmas",
        "Ludian pronouns",
        "Ludian terms derived from Proto-Finnic",
        "Pages with 5 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "which, what kind/type/sort of"
      ],
      "links": [
        [
          "which",
          "which"
        ],
        [
          "what",
          "what"
        ],
        [
          "kind",
          "kind"
        ],
        [
          "type",
          "type"
        ],
        [
          "sort",
          "sort"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "mitte"
}

{
  "derived": [
    {
      "word": "mitte-ni"
    },
    {
      "word": "mitte-se"
    },
    {
      "word": "nimitte"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*mi"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *mi",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*mi"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *mi",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Derived from Proto-Finnic *mi, from Proto-Uralic *mi.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vep-decl-mitte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mitte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččed",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččed",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččiden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mittušt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive-instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive-instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččeks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "miččikš",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "miččes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččiš",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččespäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččišpäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččehe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččhe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččihe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččelpäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččilpäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččele",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččeta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččita",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččenke",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččidenke",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mittuštme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččidme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "miččenno",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččidenno",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččennoks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččidennoks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-ii",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččennopäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "egressive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččidennopäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "egressive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččehesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-i"
      ]
    },
    {
      "form": "miččhesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-i"
      ]
    },
    {
      "form": "miččihesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative",
        "terminative-i"
      ]
    },
    {
      "form": "miččelesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "miččilesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative",
        "terminative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "miččessai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative",
        "terminative-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "miččehepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččhepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččihepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miččelepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miččilepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-ii",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "determiner"
      },
      "expansion": "mitte",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "vep-decl-mitte"
    }
  ],
  "lang": "Veps",
  "lang_code": "vep",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 5 entries",
        "Pages with entries",
        "Veps determiners",
        "Veps entries with incorrect language header",
        "Veps lemmas",
        "Veps mitte-type nominals",
        "Veps terms derived from Proto-Finnic",
        "Veps terms derived from Proto-Uralic"
      ],
      "glosses": [
        "which, what sort/kind of (interrogative)"
      ],
      "links": [
        [
          "which",
          "which"
        ],
        [
          "what",
          "what"
        ],
        [
          "sort",
          "sort"
        ],
        [
          "kind",
          "kind"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "mitte"
}

Download raw JSONL data for mitte meaning in All languages combined (11.0kB)

{
  "called_from": "inflection/2530",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header based on style, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Ludian]; cleaned text: ^(*)) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl), style: //lud-decl-notes//NodeKind.TABLE_CELL",
  "path": [
    "mitte"
  ],
  "section": "Ludian",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "mitte",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'additive'",
  "path": [
    "mitte"
  ],
  "section": "Ludian",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "mitte",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.